Güvenlik Bariyeri

Güvenlik Bariyeri Kullanım Alanları

TS EN 133374 standartlarına sahip geçici kenar koruma sistemlerinin kullanılması zorunluğu 05. 10. 2013 tarihinde Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nin Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından gündeme gelmiş ve bu tarih itibarıyla yapılacak işe uygun sınıf ve tipteki geçici kenar koruma sistemlerinin tercihi yine bu yönetmelik tarafından gerekli hale getirilmiştir. Yönetmeliğin gazetede yayınlanması ile birlikte ülkemizde de güvenlik bariyerlerinin kullanımı oldukça artış göstermiş, hem devlet hem de işveren aracılığı ile işçinin can güvenliği ve sağlığı garanti altına alınmaya başlamıştır. Bugün yapı ve inşaat sektörünün tamamı, bir yapının inşası esnasında geçici kenar koruma sistemlerini kullanmaktadır.

Ağrı geçici kenar koruma sistemleri

Geçici kenar koruma sistemi ayrıca yapının yapımı süresince ortaya çıkan diğer tehlikeli boşlukların kapatılması için de kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak asansör, baca, şaft merdiven ve aydınlatma boşlukları gösterilebilir. Ülkemizde iş kazasına bağlı ölüm oranının en yüksek olduğu iş kolu inşaat sektörüdür. Bu nedenle bu sektörde iş ve işçi sağlığı ile güvenliği birinci derecede öneme sahiptir. Yönetmelik doğrultusunda devlet ve işveren aracılığı ile bu durum güvence altına alınmaktadır. İnşaat sektöründe gerçekleşen ölümlerin % 42.9’u insan, % 10.5i ise malzeme düşmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu oranlar, yapı işlerinde gerçekleşen ölümlerin yarısının düşmeye bağlı olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Bu nedenle yönetmeliğe göre geçici kenar koruma sistemleri en az 1 metre yüksekliğe sahip olacağı gibi, en az 125 kg taşıma kapasitesine de sahip olmak zorundadır. Bu şekilde hem malzeme hem de insan düşmelerine karşı önlemgüvenlik bariyeri sayesinde alınmış olacaktır.

Ağrı güvenlik bariyeri

Yukarıda belirtilen işlevlerinin dışında geçici kenar koruma sistemi şantiye sahasının etrafının çevrelenmesinde de kullanılmaktadır. Bu şekilde yaşam alanlarında bulunan yayaların can güvenliği de sağlanmış olur.