Güvenlik Bariyeri

Güvenlik Bariyeri Yönetmelikteki Yeri

Geçici kenar koruma sistemleri, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği kapsamında yapı ve inşaat sektörlerinde çalışan işçilerin can güvenliğini ve sağlığını korumak amacıyla kullanılan koruma sistemleridir. Yönetmelik 05. 10. 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanmış olup, geçici kenar koruma sistemlerinin TS EN 13374 belgeleri standartlarında kullanılmasını ve yapılan iş esnasında kullanılacak sistemin uygun sınıf ve tipte olmasını zorunlu kılmıştır. Geçici kenar koruma sistemleri dikme, panel, ankraj vidası olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır.
Afyonkarahisar geçici kenar koruma sistemleri

Sistemin genel amacı çalışanın ölümüne ya da yaralanmasına yönelik herhangi bir kazanın yaşanmasını engellemektir. Geçici kenar koruma sistemi ile ilgili yönetmeliğin Resmi gazetede yayınlanması ile bu ürünlerin ülkemizdeki kullanımı da oldukça artmıştır. Bugün bütün inşaat ve yapı işlerinde tehlikeli olabilecek kenarların kapatılmasında güvenlik bariyerleri ve geçici kenar koruma sistemleri oldukça etkili bir işleve sahiptir.
Afyonkarahisar güvenlik bariyeri

Bunun yanı sıra geçici kenar koruma sistemleri yapı işlerinde ortaya çıkan tehlikeli boşluk ve alanların kapatılması amacıyla da kullanılmaktadır. Bu şekilde işçinin can sağlığı ve güvenliği sağlanmaktadır. İş kazalarına bağlı olarak meydana gelen ölümlerin geneli inşaat sektöründe gerçekleşmektedir. Bu nedenle şantiye alanlarının güvenliği ve işçilerin sağlığı dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça önem kazanmış durumdadır. İnşaat sektöründe gerçekleşen ölümlerin yaklaşık olarak %42.9’u insan düşmesi ve %10.5’i ise malzeme düşmesi sonucu meydana gelmektedir. Bundan dolayı geçici kenar koruma sistemleri en az 125 kilogramlık taşıma kapasitesine sahip olması gerektiği gibi, yine en az 1 metrelik yüksekliğe sahip olmak zorundadır.

Bu kullanım alanlarının yanı sıra güvenlik bariyeri sistemleri şantiye sahasının genişliğinin belirlenmesinde ve yaşam alanlarında bulunan yayaların can güvenliğinin sağlanması amacıyla da kullanılmaktadır.