Güvenlik Bariyeri

İnşaat Çevresi Güvenlik Bariyeri

Geçici kenar koruma sistemleri, şantiye, köprü, fabrika veya inşaat çevresi gibi inşa yapılarının çevresine kurularak bu süre zarfında oluşabilecek herhangi bir kazayı önlemek için bu alanda tehlike oluşturan boşlukların kapanmasını sağlayan güvenlik bariyerleridir. Güvenlik bariyeri sisteminin, Türkiye Cumhuriyeti Yapı İşleri’nin İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ndeki TS EN 13374 standardına göre belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Kullanılacak olan güvenlik bariyeri sistemi, inşa alanındaki işin türüne ve sınıfına istinaden değişiklik gösterebilir. Aralık ayının 2013 senesinden itibaren Yapı İşlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği gereğince Türkiye sınırları içerisinde geçici kenar koruma sistemlerinin kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

İzmir geçici kenar koruma sistemleri

Geçici kenar koruma sistemleri, yapısı gereğiyle kolay kurulup sökülebilmekte, gerektiğinde ise inşaat alanının genişletilmesi durumlarında taşınarak daha güvenli bir bölge oluşturulmasına katkı sağlayabilmektedir. İhtiyaç halinde inşaat alanının tehlikeli bölgeleri tespit edilerek güvenlik bariyerleri o bölgelere taşınabilmektedir. Bunun sonucu inşaat alanında çalışan personelin sahada çalışırken güvenliği sağlanmış olur ve düşme riski en aza indirilir. İnşaat alanındaki güvenlik bariyerlerinin bakımına dikkat edildiği takdirde, inşaat işlemi bittiğinde güvenlik bariyeri sökülerek dikkatli bir şekilde muhafaza edilirse, kullanımı uzun ömürlü olabilmektedir. Bu sebeple temin edilen güvenlik bariyeri sistemleri ekonomiktir.

İzmir güvenlik bariyeri

Güvenlik bariyeri sistemlerinin kullanılması, şantiye alanlarında iş ve işçinin güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra bu güvenlik bariyerlerinin kullanılması, bölgede yaşayan insanların can güvenliğini tehlikeye atmamak için de mutlaka kullanılmalıdır. Türkiye’de iş kazalarını sebebiyle meydana gelen ölüm oranlarının büyük bir kısmı inşaat sektörüne aittir. Düşme sonucu iş kazalarının ölümle sonuçlanması, iş kazalarının neredeyse yarı oranına denk gelmektedir. Bunun %10’u malzemenin düşmesi nedeniyle, %40’ı insan düşmesiyle oluşan ölümlerdir. Bu sebepten dolayı özellikle inşaat alanları gibi iş kazasına açık olan alanların personel açısından daha güvenli hale getirilmesi ve güvenlik bariyeri kullanılması gerekmektedir.