Güvenlik Bariyeri

Şantiye Kapatma

Güvenlik bariyerlerinin öncelikli amacı inşa aşamasında bulunan yapılarda oluşan tehlikeli yer ve boşlukların kapatılarak, iş ile işçi sağlığı ve güvenliği kontrolünün sağlanmasıdır. Bu bariyerler genel itibarıyla inşaat, köprü ve şantiyelerin çevrelerine kurularak, inşa yapımı süresince ortaya çıkabilecek muhtemel kazaların önlenmesi amaçlanmaktadır. Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği doğrultusunda ülkemizde kullanılan güvenlik bariyerleri TS EN 13374 standartlarında belgelenmiş olmalı ve kullanılacak olan geçici kenar koruma sisteminin, yapılması planlanan işin türüne ve sınıfına uygun olarak tercih edilmesi gerekmektedir.

Hatay geçici kenar koruma sistemleri

Geçici kenar koruma sistemlerinin en büyük avantajlarından biri kolay uygulanabilir olmasıdır. Bu şekilde inşaatın genişlemesi veya yer değiştirmesi durumunda güvenlik bariyeri sistemi de bu duruma uyum sağlayabilecektir. Yani inşaatın genişlemesi söz konusu olursa, portatif güvenlik bariyerleri, şantiye sahasında tehlike arz eden yeni boşlukların kapatılmasını sağlayarak, güvenliğin tüm saha boyunca uygulanabilmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra inşaat güvenlik bariyeri sistemleri şantiye sahasının çevresinde, inşaat alanı ile yaşanabilir alanların arasına bir set çekmekte, bu şekilde işçilerden başka civarda yaşayan sivillerin de sağlığı ve güvenliğini kontrol altında tutmaktadır.

Hatay güvenlik bariyeri

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği uyarınca ülkemizde inşa süreci devam eden yapıların her birinin iş ve işçi güvenliğini sağlamak amacıyla güvenlik bariyeri kullanması zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle 2013’ten bu yana Türkiye’de güvenlik bariyerlerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Ülkemizde iş kazaları sebebiyle meydana gelen ölümlerin büyük bir kısmı inşaat sektöründe yaşanan iş kazaları sonucu gerçekleşmektedir. Bundan dolayı bu sektörde güvenlik bariyerlerinin kullanımı daha fazla ehemmiyet arz etmektedir. Meydana gelen kazaların birçoğu düşmeye bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle Türkiye’deki güvenlik bariyerleri TS EN 13374 standartlarında belgelendirilmekte ve düşecek malzemeyi taşıyabilecek kapasitede üretilmektedir.